Ana içeriğe atla

Tabaka Keçe Nedir, Nereden Alınır, Neler Yapılır

Sentetik Tabaka Keçe

Sentetik tabaka keçeler ince ve kalın olmak üzere iki çeşitler. Kalın keçe adından da anlaşılacağı üzere kalın, şekil vermesi biraz daha zor, İnce keçe de ince kolay şekil verilebiliyor :-) Keçeler metre işi veya levha halinde satılıyorlar. Levha keçenin fiyatı metre işi keçeyle kıyaslandığında daha fazla, bu nedenle metre işi almayı tercih ediyorum ben. İnce keçenin metresi 5TL, kalın keçenin metresi ise 10TL civarında. Metre işi keçenin eni 83cm (bizzat evdekini ölçtüm). Levha keçeler ise farklı boyutlarda satılıyorlar.
Levha keçe deyince aklınıza değişik şeyler gelmesin :-) Sadece sentetik keçenin hazır bazı ölçülerde satılan hali. Belki daha kalitelidir lakin ne kadar farkedebilir ki.
Metre işi ince Keçe 83cm en, Metresi 5 TL

Levha İnce Keçe
Kalın keçe

Sentetik Keçe Nereden Temin edilir?

Çoğu tuhafiyede bulabilirsiniz. Ayrıca bazı kırtasiyelerden ve internet sitelerinden de temin edebilirsiniz.

İstanbulda Eminönü, bu tarz şeyler için meşhurdur bilirsiniz, ama benzer fiyatlarla Ümraniyede de bulabilirsiniz. Ben Ümraniyede ikamet ediyorum, Ümraniye çarşıda caminin sırasında santral durağı yönüne doğru, camiden sonraki ikinci sokak olması lazım, merdivenlerden aşağı indiğiniz(bodrum kat gibi yani) bir tuhafiye var, orda ürünler uygun ve metre işi keçe de en son 4 TL idi, belki artmıştır, epeydir almadım.

İnternet sitesi olarak ise; internetten almadım ama  n11 de var, yine mt 5TL bir de kargo ücreti var tabi. Ayrıca yine yeri ümraniyede bulunan https://hobimarketim.com/ sitesi var. Güvenilir, yerleri yurtları belli sıkıntı olmaz diye düşünüyorum :-)
Şöyle bir şey yapsak; kim nerden nasıl alıyor ürünlerini, yorum atabilirseniz, birilerine faydanız dokunmuş olur konseptimiz şu şekilde olsun

İl:
Adres:
Dükkan Adı:
Keçe Fiyatı :

Sentetik Keçeyle Neler Yapılabilir?

Şekil vermek istediğiniz her şeyde kullanabilirsiniz aslında. Bir şeyleri kaplamak için de kullanabilirsiniz. Öyle bir alan sınırlaması yok yani, sınırınız hayal gücünüz.

Yakın senelerde keçe magnetler, kapı süsleri, tablolar, broşlar, oyuncaklar, süsler popüler. Önceden cemiyetlerde sadece mendil dağıtılırken şimdilerde envai çeşit şey dağıtılıyor, çoğu da keçeden yapılma. Özellikle instagramda keçeden yapılan ürünleri satan bir çok hesap var.

Üç beş örnek ekleyeyim de söylemlerim somutlaşsın dimi :-) Aşağıdaki resimleri pinterestten alıntıladım.

Öncelikle benim paylaştığım keçeden oyuncaklara buradan ulaşabilirsiniz.

Keçe Anahtarlık

Keçe Ayı Oyuncak

Keçe Ağaç

Keçe Cüzdan
Keçe Minion iğnelik
Keçe Kalem Başlığı

Keçe Kitap Ayıracı

Keçe Orkide Çiçek

Keçe Oyuncak Kız

Keçe Oyuncak Tavşan

Keçe Tablo

Keçe Ayı Pano

Keçe Çanta

Keçe Çiçekler

Keçe ile Ürünler Nasıl Yapılır, Yapılırken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Keçe ile gördüğünüz tüm ürünler kalıplardan kesilerek yapılırlar. Kalıpları pinterestten bulabilirsiniz. Envai çeşit el emeği ürün var. Bazılarının kalıbı bedava verilmişken bazılarının ki para ile satılıyor. Kalıplar genellikle keçe üstüne iğnelenir sonrasında kesilir, böylelikle parçalar hazır edilir.

* Amacınıza göre keserken maket bıçağı, makas, sürfile makası, döner kesici (rottary cutter diye geçiyor) kullanabilirsiniz.

Bende sadece makas ve maket bıçağı var belirteyim :-) Diğerlerini de almaya niyetim var ama henüz nasip olmadı. Yani sadece makasla da oluyor :-)

Döner kesici aşağıdaki gibi bir alet. Tüm dikiş işlerinde kullanılabilir. Düz kesme işlemlerinde daha kullanışlı, very Piratik :-) 

Sürfile makası zigzag şeklinde kesen aşağıdaki gibi bir makas. Normalde dikiş işlerinde kullanılıyor. Kumaşın kenarında akma olmasın, sürfile işlemine gerek kalmasın diye kullanılıyor, adı üstünde sürfile makası :-) Biraz pahalı bir makas.

He bu arada sözde kurnazlık yapıp şekilli kesen kağıt makasları ucuz diye üç beş aldım, keçeyi keserse diye, cıkss kesmiyor :-) Boşuna heveslenmeyin.

* Parçaları birbirine iliştirirken çoğu zaman dikilir. Kenarları dikerken battaniye dikişi kullanılır. Ben dikerken aşağıdaki gibi işleme iplerinden kullanıyorum, başka türlü ipler de kullanılabilir tabi.


Yapıştırmaya gerek olduğu durumlarda sıcak silikon kullanılır. Uhu da kullanabilirsiniz. Yıkamaya niyetiniz olan ürünler yapıyorsanız dikerek tutturmanız en iyisi. Ama kumaş yapıştırıcısı da kullanabilirsiniz.

Sentetik Keçeyle Yapılan Ürünler Nasıl Temizlenir?

Eğer keçe ile yapılmış ürünleri yıkamak isterseniz soğuk veya ılık suda, ağartıcı kullanmamadan yıkanmalı, bol su ile deterjan kalmayacak şekilde durulanmalıdır. Asarak kurutulmamalıdır. Direk güneş aşığı altında birakmayın ki rengi solmasın. Bir de keçeyi ütülemeniz gerekiyorsa parlamaması için düşük ısıda üstüne bir şey koyup öyle ütülemeniz gerekmekte.

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri, yeni yayınları vs orda yapacağım. http://kumaskagitmakas.com/baby-nest-yapls/
Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahm…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…