Ana içeriğe atla

Tabaka Keçe Nedir, Nereden Alınır, Neler Yapılır

Sentetik Tabaka Keçe

Sentetik tabaka keçeler ince ve kalın olmak üzere iki çeşitler. Kalın keçe adından da anlaşılacağı üzere kalın, şekil vermesi biraz daha zor, İnce keçe de ince kolay şekil verilebiliyor :-) Keçeler metre işi veya levha halinde satılıyorlar. Levha keçenin fiyatı metre işi keçeyle kıyaslandığında daha fazla, bu nedenle metre işi almayı tercih ediyorum ben. İnce keçenin metresi 5TL, kalın keçenin metresi ise 10TL civarında. Metre işi keçenin eni 83cm (bizzat evdekini ölçtüm). Levha keçeler ise farklı boyutlarda satılıyorlar.
Levha keçe deyince aklınıza değişik şeyler gelmesin :-) Sadece sentetik keçenin hazır bazı ölçülerde satılan hali. Belki daha kalitelidir lakin ne kadar farkedebilir ki.

Sentetik Keçe Nereden Temin edilir?

Çoğu tuhafiyede bulabilirsiniz. Ayrıca bazı kırtasiyelerden ve internet sitelerinden de temin edebilirsiniz.

İstanbulda Eminönü, bu tarz şeyler için meşhurdur bilirsiniz, ama benzer fiyatlarla Ümraniyede de bulabilirsiniz. Ben Ümraniyede ikamet ediyorum, Ümraniye çarşıda caminin sırasında santral durağı yönüne doğru, camiden sonraki ikinci sokak olması lazım, merdivenlerden aşağı indiğiniz(bodrum kat gibi yani) bir tuhafiye var, orda ürünler uygun ve metre işi keçe de en son 4 TL idi, belki artmıştır, epeydir almadım.

İnternet sitesi olarak ise; internetten almadım ama  n11 de var, yine mt 5TL bir de kargo ücreti var tabi. Ayrıca yine yeri ümraniyede bulunan https://hobimarketim.com/ sitesi var. Güvenilir, yerleri yurtları belli sıkıntı olmaz diye düşünüyorum :-)
Şöyle bir şey yapsak; kim nerden nasıl alıyor ürünlerini, yorum atabilirseniz, birilerine faydanız dokunmuş olur konseptimiz şu şekilde olsun

İl:
Adres:
Dükkan Adı:
Keçe Fiyatı :

Sentetik Keçeyle Neler Yapılabilir?

Şekil vermek istediğiniz her şeyde kullanabilirsiniz aslında. Bir şeyleri kaplamak için de kullanabilirsiniz. Öyle bir alan sınırlaması yok yani, sınırınız hayal gücünüz.

Yakın senelerde keçe magnetler, kapı süsleri, tablolar, broşlar, oyuncaklar, süsler popüler. Önceden cemiyetlerde sadece mendil dağıtılırken şimdilerde envai çeşit şey dağıtılıyor, çoğu da keçeden yapılma. Özellikle instagramda keçeden yapılan ürünleri satan bir çok hesap var.

Üç beş örnek ekleyeyim de söylemlerim somutlaşsın dimi :-) Aşağıdaki resimleri pinterestten alıntıladım.

Öncelikle benim paylaştığım keçeden oyuncaklara buradan ulaşabilirsiniz.

Keçe Anahtarlık

Keçe Ayı Oyuncak

Keçe Ağaç

Keçe Cüzdan
Keçe Minion iğnelik
Keçe Kalem Başlığı

Keçe Kitap Ayıracı

Keçe Orkide Çiçek

Keçe Oyuncak Kız

Keçe Oyuncak Tavşan

Keçe Tablo

Keçe Ayı Pano

Keçe Çanta

Keçe Çiçekler


Keçe ile Ürünler Nasıl Yapılır, Yapılırken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Keçe ile gördüğünüz tüm ürünler kalıplardan kesilerek yapılırlar. Kalıpları pinterestten bulabilirsiniz. Envai çeşit el emeği ürün var. Bazılarının kalıbı bedava verilmişken bazılarının ki para ile satılıyor. Kalıplar genellikle keçe üstüne iğnelenir sonrasında kesilir, böylelikle parçalar hazır edilir.

* Amacınıza göre keserken maket bıçağı, makas, sürfile makası, döner kesici (rottary cutter diye geçiyor) kullanabilirsiniz.

Bende sadece makas ve maket bıçağı var belirteyim :-) Diğerlerini de almaya niyetim var ama henüz nasip olmadı. Yani sadece makasla da oluyor :-)

Döner kesici aşağıdaki gibi bir alet. Tüm dikiş işlerinde kullanılabilir. Düz kesme işlemlerinde daha kullanışlı, very Piratik :-) 
Rottary cutter

Sürfile makası zigzag şeklinde kesen aşağıdaki gibi bir makas. Normalde dikiş işlerinde kullanılıyor. Kumaşın kenarında akma olmasın, sürfile işlemine gerek kalmasın diye kullanılıyor, adı üstünde sürfile makası :-) Biraz pahalı bir makas.

He bu arada sözde kurnazlık yapıp şekilli kesen kağıt makasları ucuz diye üç beş aldım, keçeyi keserse diye, cıkss kesmiyor :-) Boşuna heveslenmeyin.

* Parçaları birbirine iliştirirken çoğu zaman dikilir. Kenarları dikerken battaniye dikişi kullanılır. Ben dikerken aşağıdaki gibi işleme iplerinden kullanıyorum, başka türlü ipler de kullanılabilir tabi.


Yapıştırmaya gerek olduğu durumlarda sıcak silikon kullanılır. Uhu da kullanabilirsiniz. Yıkamaya niyetiniz olan ürünler yapıyorsanız dikerek tutturmanız en iyisi. Ama kumaş yapıştırıcısı da kullanabilirsiniz.

Sentetik Keçeyle Yapılan Ürünler Nasıl Temizlenir?

Eğer keçe ile yapılmış ürünleri yıkamak isterseniz soğuk veya ılık suda, ağartıcı kullanmamadan yıkanmalı, bol su ile deterjan kalmayacak şekilde durulanmalıdır. Asarak kurutulmamalıdır. Direk güneş aşığı altında birakmayın ki rengi solmasın. Bir de keçeyi ütülemeniz gerekiyorsa parlamaması için düşük ısıda üstüne bir şey koyup öyle ütülemeniz gerekmekte.

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahmin yürüttüm. Malum bizde de kundak geleneği var, aynı durumdan ötürü. Belki bilmeyenler vardır, kundak bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlarmış. Tabi bunun aksini savunanlar da var.
Bunlar benim çıkarımlarım tabi, doğrusun…

Bulut Yastık Yapımı / Dikimi

Arkadaşımın bebesi için yaptıydım. Burası benim için yaptıklarımın günlüğü gibi. Gerçi biraz tembelim ayda yılda bir paylaşıyorum.

Kalıp:

Yaptığım yastığın kalıbını A4 kağıtlarına çıktı alabilecek şekilde çıkardım. Belki büyük yapmak isteyen olur diye büyük şekilde de çıkardım. İki ayrı pdf nin biri benim yaptığım ölçülerde, diğeri ise benim yaptığımın iki katı büyüklüğünde.  Kalıpları isteyenler yorum yapabilirlerse maillerine göndereyim. İsterseniz benim gibi kendiniz de çizebilirsiniz tabi.

Gerekli malzemeler;
* Kalıp ölçüsünde kumaş; kumaş cinsi polar, normal pamuklu kumaş, pazen kullanılabilir. Kumaşın rengi illa beyaz olmasına gerek yok, renkli renkli yapılabilir.

* Boncuk silikon (Gramını bilmiyorum ama göz kararı alabilirsiniz çok gitmiyor)
* İnce keçe
* İşleme ipi


Yapılışı:
1.    Öncelikle gazeteye kalıp çıkardım, kendim çizdim.
Kumaşa yerleştirip kalıbı kumaşa çizdim, çizgiden 1'er cm bırakarak kumaşı kestim. Aynı işlemi tekrar yaptım. İki parça hazırlanmış kumaşımız oldu.…

Alt Acma Örtüsü / Bezi Yapımı

Selamlar olsun herkese,

Babynestten kalan kumaşları değerlendirme volume 2 :)

Kardeşim benden yiğenim için babynest istemişti, ben de daha neler yapabilirim diye araştırırken rastladım alt açma bezine. Çok mantıklı geldi, alt açma bezi hazır paketli kullan at şekilde de satılıyormuş. Tabi tecrübeli anneler bilirler, bendeniz yiğenlerim vasıtasıyla öğreniyorum. Kendi bebeğim ne zamana olur kısmet :-) Nasip olursa ona da dikeceğim inşallah :-)

1 er metreden iki metre kumaş almıştım, babynest, alt açma bezi ve emzirme yastığı üçüne de yetti kumaş. Kumaşın enini tam hatırlamıyorum ama 2.40 olmalı.

Alt açma örtüsünün internette bir cok ornegi yapılmış, ben artı olarak kenarlarını oval yaptim ve ustune vintage desenler kullanarak aplike yaptim. Burda zurafa kullandim, bebek yuvasinda da benzer tarzda olan kaplumbagalari kullanmistim. Aplike yapmayı seviyorum, bir nevi özgürlük gibi geliyor. Alt açma örtüsüne, pratik olsun diye de bir dugme ekleyip, biyeyi kenarlarindan da dikerek ilik yapt…