Ana içeriğe atla

Yün Keçe Nedir? Keçe İğnelemede Neler kullanılır?

Google da dolaşırken bir at görmem ve hayran kalmamla tanıştım yün keçeyle. Zatı şahanelerini şu an baktım bulamadım ama bir o kadar güzel bir at ekledim.

Adeta gerçek bir at değil mi. Şaşkınlığım ve hayranlığım büyüktü. Sanki hazine bulmuştum. O kadar mutlu olmuştum ki yanıma gelen arkadaşlara gösteriyordum :-) Sonra neyle yapılmış nasıl yapılmış derken malzemelerini edindim, denemeye karar verdim. Henüz bu atı denemeye cesaret edemedim tabi ki, ama ben de bi kaç şirin farecik yaptım. Fare deyince ıyy dediniz duydum :-) Ama şirinlikleri fare olduklarını unutturuyor. Bu arada ne zaman olduğunu bilmesem de at da deneyeceğim, becerebilir miyim göreceğiz, denemesi bedava :-)

Yün keçeden yaptığım çalışmalara bakmak isterseniz tıklayınız efenim :-)
Yün Keçeden Yaptığım Çalışmalar

Şimdi sizler için yün keçeyi tanıtma vakti. Belki sizler de denersiniz, belki de denemeye karar verdiniz hangi malzemeler gerekli, ne edinmek lazım ona bakınırken rastlamışsınızdır yazıma, her ne amaçla geldiyseniz hoş geldiniz :-)

Yün Keçe Nedir? Keçe İgnelemede Neler Kullanılır?

Malzemesi Yündür. Yünün özelliği birbirine geçebilen bir yapıda olması. Yeni yeni ülkemizde popülerleşmeye başladı.
Uygulamada iki yöntemi var;

* Keçe iğneleme (Needle Felting)
* Islak keçeleme yöntemi

Bu yazıda keçe iğnelemeden bahsedeceğim.

Keçe igneleme (Needle Felting)

Keçe iğneleme yapabilmek için üç şey yeterli;
* Yün
* Keçeleme İğnesi
* İğneleme Padi


* Yün keçe : Yün keçe iki renk ve tek renk olarak genellikle 50gr lık paketler halinde satılıyor. Tuhafiyelerde ve hobi marketlerde bulabilirsiniz. 50gr 5TL civarında.

* Keçeleme İğnesi : Keçeleme iğnesi ucu tırtıklı özel bir iğne. Tuhafiyelerden ve hobi marketlerden temin edilebilir. Biraz pahalı bir iğne. Paketli olarak satılıyor. İlk denemelerimde bolca iğne kırmıştım.

Ebayde daha uygun fiyata satılıyor. Hem biraz daha kalınlarını da bulabilirsiniz. İlk aşamalarda kalın olan kullanılıp iğnenin kırılma ihtimali düşürülebilir.


Bu iğnelerin üçlü beşli takılabildiği aşağıdaki gibi bir alet de satılıyor. Tasarımın kaba kısımlarında daha çabuk olmak adına kullanılabilir, detaylarda tekli çalışmanız gerekli tabi. Keçeleme iğnelerinin tekli kullanılabilmesi için de aparat var. İğneyi kolay tutmayı sağlıyor. Tekli aparat ebayden aldığım başlangıç setiyle birlikte gelmişti. İlla bu aparatlara gerek yok, bunlarsız da oluyor.


* İğneleme Padi : İğnelemenin üstünde yapılabileceği, iğnenin kolaylıkla batabileceği yumuşak bir zemin. Ebayden aldığım sette sünger gibi bişey vardı. Ben öncesinde köpük bulmuştum köpüğün üstünde de gayet güzel yapılıyor. Hatta yukarda ki resimde de görebilirsiniz köpüğü.
Bir de fırça var, aşağıdaki gibi. Keçe iğneleme için özel satılıyor. Ben almadım, fazladan masraf etmeye gerek görmedim, bedava yollarla da işimi görüyorum diyerekten:-)

Keçe igneleme Nasıl Yapılır?

Keçe İğneleme (needle felting) yünlerin bir araya getirilip, iğnenin batırılıp çıkarılmasıyla yapılır. Bu sayede yün lifleri birbirine geçer ve şekil almaya başlar. Gerisi sizin maharetiniz :-) Bu şekilde bir çok figür oluşturabilirsiniz.

Sadece figür oluşturmaya deği, kumaşların üstüne desen yapmak için de kullanabilirsiniz yün keçeyi. Mesela ben üzerine yün keçeden çiçek desenleri yapılmış klozet takımı kullanıyorum:-) Çok hoş görünüyorlar.

Aşağıya örnek projeler ekledim. Bakıp fikir edinebilirsiniz.
Herkese selamlar..
needle felted
Kece İğneleme ile yapılmış tablo:


Örnek 3 Boyutlu Proje Pinterestten:
needle felted sheep


Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri, yeni yayınları vs orda yapacağım. http://kumaskagitmakas.com/baby-nest-yapls/
Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahm…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…