Ana içeriğe atla

Kanaviçe / Çarpı İşi Nedir?


Ne kibar zarif bir iştir kanaviçe. İnsan bakmaktan bile zevk alıyor. Kullanmalık değil seyirlik adeta. Öncelerden her genç kız kendi çeyizine illaki kanaviçe işlerdi. El emeği göz nuru, minik minik adımlarla koskoca yatak örtüleri, çarşaf etekleri, yastıklar, seccadeler, tablolar, masa örtüleri, salon ve mutfak takımları işlenirdi. Artık yine kanaviçe işleniyor, ve yine seviliyor.

Kanaviçe / Çarpı İşi Nedir?

Çarpı işi de denilen kanaviçe, renkli iplerle çapraz işlemeler yaparak bir deseni ortaya çıkarmaya denir. Kanaviçe, genellikle kare delikli dokunmuş kumaşlara işlenir. Dokumanın en ve boy ipliklerinin aynı eşitlikte olması işlemenin netliği ve güzelliği açısından önemlidir.

Çarpı İşi görüntüdeki gibi yapılır;

Çarpı işi nasıl yapılır


Kanaviçe İşlemek için Gerekli Olanlar;


Kanaviçe işlenen kumaşlar genellikle dokuma sıklığıyla anılır. Aşağıda alıntıladığım fotoğrafa göz atabilirsiniz. Count arttıkça dokuma sıklığı artıyor.

Kanaviçe Yapılabilecek Zeminler

Kanaviçe yapılabilecek kumaşlar yapısal olarak iki çeşittir; Dokuma İpliği sayılarak işlenebilecek kumaşlar ve ipliği sayılamayan kumaşlar.
  • 1. Etamin ( Aida ) Kumaş 
Yeni başlayanlar için en ideal kumaş türüdür. Kasnak gerektirmez, delikleri ve kareleri büyüktür bu nedenle  işlemesi rahattır. Bu kumaşa dokuma özelliğinden dolayı sadece tam çarpı veya yarım çarpı işlenebilir. Genellikle seccade yapımında kullanılır, tabi illa seccade yaparken kullanılır başka şeyde kullanılmaz diye bir kural yok. İstediğiniz uygun gördüğünüz alanda kullanabilirsiniz. Seccade için 6 count olanı tercih ediliyor.
Aida Kumaşlar 60C'lik suda yıkanabilir. Eğer ütü yapmak gerekirse, sererek kurutma yapılır.

seccadelik etamin
  • 2. Keten ( Linen ) Kumaş
Ketenden üretilmiş kumaşlardır. Bursa keteni, Rize keteni, Panama keteni, Goblen keteni, Vual keteni, Havana keteni gibi çeşitleri kanaviçe işlemede kullanılır. Kasnak ile işlenmelidir. Etamine göre sık ve küçük delikli bir yapıya sahiptir ve kare kare dokunmamıştır. Bu nedenle işlemesi zordur. İki iplik sayılarak, iki iplik üzerinden işlenir, minik minik ilerlediği için işin tamamlanması daha uzun sürer. Ama çok zariftir, kumaşı da çok kibar ve doğal görünümlüdür. Bu kumaş ile genellikle masa örtüleri, runner, peçeteler, tablolar, kolyeler, lavanta keseleri gibi ürünler yapılır.
Linen(Keten) Kumaşlar 40C'lik suda yıkanabilir. Eğer ütü yapmak gerekirse, sererek kurutma yapılır.

  • 3. Evenweave Kumaş
Linen kumaşa benzer. %100 pamuklu ve %51 pamuklu - %49 rayon olmak üzere iki çeşittir. İplikleri eşit olarak dağılmış haldedir. Bu nedenle iplikleri sayması kolaydır. Kasnak ile işlenmelidir. Küçük küçük işlenmesi nedeniyle işlemesi zordur. 32 ct olanı kolye yapımında tercih edilebilir.
Evenweave Kumaşlar 60C'lik suda yıkanabilir. Eğer ütü yapmak gerekirse sererek kurutma yapılır.

  • 4. Etamin ve Keten Bantları
Kanaviçelik kumaşların farklı genişliklerde hazır olarak satılan çeşidine denir. Metre işi olarak satılırlar. Pike ağzı, yastık kılıfı, havlular için bu kumaşlara işlemek tercih ediliyor. Kumaşlar işlendikten sonra asıl parçaların üzerine telalanıp dikiliyor. Hem işlemenin arkası kapatılmış oluyor hem de uygulanması daha rahat.
etamin bant   etamin bant
  • 5. Patiska, Akfil gibi Kareleri Belirgin Olmayan Her Türlü Kumaş
Bu kumaşlarda belirgin kare delikler yoktur. Kareleri oluşturmak için kanaviçe bezi/tülü denilen bir kumaştan yararlanılır. Kanaviçe bezi işlenecek kısmın üstüne teyerlenir. İşleme bittikten sonra kanaviçe bezinin ipleri teker teker cımbızla veya elle çekilir. Kasnak ile işlenmelidir.

Eskiden Patiska, akfil gibi kumaşlar üstüne kanaviçe işlenerek yastık kılıfı, yatak eteği gibi ürünler yaparlardı. Hala daha yapanlar vardır elbet.

Esnek kumaşlarınız için işleme yapılacak kısmın arkasına, esnemeyen kumaş iliştirip kumaş üstüne denk gelecek şekilde işlenmelidir. Kanaviçe tülü sayesinde her türlü kıyafetinizin üzerine kasnakla işleme yapabilir, kıyafetlerinizi renklendirebilirsiniz.

  • 6. Kanaviçelik Havlu
Kanaviçe işlemelik özel havlular satılıyor. Kareleri belirgin.
  • 7. Kanaviçe İşlemelik Seccade
Seccade için hazır olarak satılıyor. Sadece işlenecek kısımlar etamin.

 
  • 8. Kanaviçe İşlemelik Masa Örtüsü
İşlenecek kısımlar kareli şekilde delikleri belirlenmiş kumaşlardır. Zarif görüntü oluştururlar.


Kanaviçe İşlerken Kullanılabilecek İpler, İğneler ve Kasnaklar

Muline iplikler tercih edilebilir. Muline iplik 6 kattır ve kumaşın sıklığına (countuna) göre istediğiniz kadar kat kullanmanıza olanak verir. İşleme yaparken ipin uzunluğunu kısa tutmak tavsiye edilir. Böylelikle ip kumaştan daha az geçirilmiş olur, tülerme yapmaz ve işlendiğinde daha güzel durur.

Nakış İplikleri ise bir diğer tercihiniz. Seccade yapımında genellikle 8 numara nakış ipliği kullanılır. 12 numara ise daha ince bir ip, daha sık kumaşlarda tercih edilir.
Muline İp
Nakış İpi
Kanaviçe işlerken küt (ucu sivri olmayan, yuvarlak uçlu)  iğneler kullanılmalıdır. Yuvarlak uçlu iğneler hem işlerken elimize batmaz, hem de kumaşı yanlışlıkla delip bozmamıza neden olmazlar. Ayrıca iğne seçerken kumaşın deliklerine uygun boyutlarda iğne seçilmesi gerekli. Örneğin, sık delikli kumaşlar için ince iğneler tercih edilmeliyken, countu küçük kumaşlar için kalın iğneler tercih edilmelidir.

Kasnaklar ise çeşitli renklerde veya boyutlarda bulunabiliyor. hepsinin amacı aynı; kumaşı gergin tutup işlemenin düzgün olmasını sağlamak. Kasnaklar çerçeve olarak da kullanılabiliyorlar, hatta tığla örüp değişik tasarımlar da yapılıyor. Kimin aklına geldiyse tığ ile işlemek, harika fikir :-)

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri, yeni yayınları vs orda yapacağım. http://kumaskagitmakas.com/baby-nest-yapls/
Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahm…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…