Ana içeriğe atla

Kendi Kanaviçe Şablonunuzu Oluşturun - Resmi Kanaviçeye Çevirin


Kanaviçe için hazır bir çok şablon mevcutken, kendi şablonlarınızı da oluşturabilirsiniz. İstediğiniz bir fotografı şablon yapabilir, İstediğiniz metinleri kanaviçeye çevirebilirsiniz. Bunun için oluşturulan sitelerin bir kaçından bahsedelim..

Kendi metninizin şablonu oluşturabileceğiniz uygulamalar mevcut. Bu uygulamalardan bir tanesi aşağıdaki. Uygulamayı nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim.

http://www.crosstitch.com/captionmaker/text

Sitede 40 çeşit font var, tabi bunların 6 tanesi ücretsiz. Şablonları çerçeveli veya çerçevesiz olarak oluşturabiliyorsunuz. 6 ücretsiz çerçeve var.Sağ tarafta tools kısmında sadece yazı oluşturmak istiyorsanız "Text Only", çerçeveli oluşturmak istiyorsanız "Borders" ı seçmelisiniz. Sonrasında çerçeveyi secip, "Choose Alphabet" kısmından fontu seçip ekrandaki alanları doldurmak gerekiyor.

Fabric Count: Kumaşınızın sıklığını girmelisiniz. Örneğin 28 Count keten kumaşa iki iplik üzerinden işleme yapıyorsanız, 14 count seçmelisiniz. Tek iplik üzerinden işliyecekseniz 28 count seçmelisiniz.

Stitched width: İşleme yapılacak kumaşın enini ifade eder. Deneme sürümünde en fazla 110 seçilebiliyor. Kayıt yaptırırsanız 330 a kadar seçilebiliyormuş. Kenarındaki listeden İnch veya cm seçip, cm üzerinden de giriş yapabilirsiniz.

Stitched height: İşleme yapılacak kumaşın yüksekliğini ifade ediyor.

Word wrap: Seçili olduğunda yazınız satıra sığmazsa bir alt satıra inip devam eder. Eğer kendiniz isteyerek bir alt satıra geçmek isterseniz entera basmanız yeterli.

Center Text: Seçili iken yazınızın ortalanmasını sağlar.

Yukardaki alanları istediğiniz şekilde doldurtuktan sonra "Preview Text" butonuna tıklamanız gerekmekte. Tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.


Oluşturduğunuz şablonu bilgisayarınıza, telefonunuza kaydedebilir yahut sadece tarayıcı üstünden görebilirsiniz. Kaydetmek için "Save to file" seçilmeli. Büyük karelerin olmasını istemiyorsanız "No grid" seçmelisiniz. En son olarak "Create my Pattern" butonuna tıklayarak şablonunuzu oluşturabilirsiniz. PDF dosyası oluşuyor. Detaylı anlattım, herkes ingilizce bilmeyebilir nihayetinde.

Ben örnek bir şablon oluşturdum. Aşağıdaki gibi şeyler yapabilirsiniz.
Bir diğeri ise stitchpoint isminde bir site. Kullanışı ilk bahsettiğime göre daha basit lakin daha az detay belirtebiliyorsunuz. Fotoğraf üstünde açıklamaları belirttim. Bir de bilmeniz gereken silmek için silinecek harf üstüne çift tıklamanız gerekli.

Şimdi de belki de en çok işinize yarayacak olanı aktarayım, istediğiniz resmi kanaviçe şablonu haline getirme.

Aşağıdaki siteye şablon olmasını istediğiniz resmi yükleyip, şablonunuzu basitce oluşturabilirsiniz.

https://stitchboard.com/pages/pattern/freePatternWizard.php

Bir tane anlatarak birlikte oluşturalım ;

1. Adım :    "Image to Convert Into a Pattern"

Bu alanda şablonunu oluşturmak istediğimiz resmimizi seçiyoruz. Ben aşağıdaki ortancanın şablonunu oluşturmak istiyorum. Sonucu birlikte görelim.

2. Adım :Stitching Category

İşleme tipini seçiyoruz. Beading ( Boncuk ), crochet (Tığ işi), Cross Stitch (Kanaviçe), Knitting (Örme) gibi seçeneklerimiz var.

Biz kanaviçe yapacağımız için "Cross Stitch" seçiyoruz.

3. ve 4. Adım : Select Your Stitch Type , Select Your Stitch Type

Kanaviçeyi seçtiğimizde bu alanlar otomatik seçiliyor.

5. Adım : Select Color Palette


Şablon haline getirirken kullanılacak renkleri seçeceğiniz alan. 

a. Şablon oluşturulduğunda ip kodlarını da veriyor. Bu nedenle a maddesinde kullanacağınız ipin markasını seçmelisiniz. 
DMC seçtim.

b. Renkleri seçebilir yahut otomatik seçilmesine izin verebilirsiniz. 
Otomatik seçtim

c. Eğer tablo vesayre yapacaksanız, yani şablonunuz detaylı olsun istiyorsanız, c seçeneğinde "Entire Palette" yani tüm renkleri seçmelisiniz. İşiniz kolay olsun isterseniz daha az detay için çalışmanızda kaç renk kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. 
 Ben renk sayısını sınırlayı seçerek 4 renk kullanmasını istedim.

6. Adım : Enter the Desired Number of Stitches Across

İşleme sayınızı belirleyeceğiniz alan. Yani kaç çarpılık bir iş olsun kısmını belirteceğiniz kısım. Üye olmayanlara en fazla 100 girilmesine izin veriliyor. Eğer siteye üye olursanız 150 yapabiliyorsunuz. Tablo işlenecekse 100 seçmeniz daha güzel olur, yahut üye olup 150 seçmelisiniz. 
Aşağıya eklediğim fotoya açıklamaları yazdım. Kendinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Şimdilik 80 seçeceğim ben.


7. Select Output Format and Options

Şablonunuzu oluşturduğunuzda dosyaya mı kaydedilsin yoksa sadece ekranda mı görüntülensin seçeneklerini, detayları belirlediğiniz bölüm.

Output : üye olmadıysanız, şablon sadece ekranda görüntülensin i seçebiliyorsunuz. Üye olursanız pdf formatında telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Grid : İşlenirken kolaylık olması amaçlı yapılan karelerin kaç çarpı içereceğini bu kısımdan belirliyoruz.

Easy Read: Eğer şablonun daha rahat okunmasını, çarpıların arasında boşluk olmasını istiyorsanız, Easy Read ı seçmelisiniz.


Siteye üye olduğunuz da bu kısım daha detaylı olarak çıkıyor karşımıza. Ben üye değilmiş gibi anlatıyorum, üye olduğunuzda da aşağıdaki gibi bir görüntü ile daha fazla detay belirleyebileceksiniz. Şablonu pdf olarak oluşturup telefona veya bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz gibi, oluşturup direk mailinize gönderilmesini de sağlayabiliyorsunuz.


8. Image Enhancements

Bu kısım üye olduğunuzda kullanılabiliyor. Bir çeşit resim düzenlemeye yarıyor. Resminiz zaten istediğiniz şekilde ise oynamanıza gerek yok, hatta resminizi düzenlemek isterseniz farklı uygulamalar tavsiye ederim, düzenlerken resminizi göremiyorsunuz çünkü. Kısacası bu kısma pek gerek yok bence:-)


9. İşimiz bitti şimdi şablonumuzu görme zamanı :-) 

Üye olmadan şablon oluşturduğumuz için sadece ekranda görüntüleyebileceğiz. Ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ya da üye olun, çabucak üye olabilirsiniz.

Şablonumuz aşağıdaki gibi oluştu.


Üye olduktan sonra aynı kriterlerle tekrar oluşturdum, 4 sayfalık, şablondaki renklerle işaretlerin verildiği daha detaylı bir şablona ulaşmış oldum. Sonucu ekledim, aşağıdaki linkten bakabilirsiniz. 4 sayfalık olduğu için görüntüsünü ekleyemedim.


İşlemimiz tamamlandı, sorularınız olursa yanıtlarım. Herkese selamlar.

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri, yeni yayınları vs orda yapacağım. http://kumaskagitmakas.com/baby-nest-yapls/
Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahm…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…