Ana içeriğe atla

Riga Cetvelleri, Kendi Riga Cetvellerinizi Yapın


French Curve

Uzun bir aradan sonra tekrar buralardayım, herkesciklere selamlar ederim efenim.

Şu ana kadar hep mefruşat işleri ile meşgul oldum, kıyafet namına ilk denemem yarım şekilde kenarda duruyor. Bir ara elime alacağım tekrar inşallah. Kendi kıyafetimden kalıp çıkarmaya çalışınca başarısız noktalarım oldu. İlk denememi hazır kalıpla yapaymışım iyiymiş. Kıyafet dikimi fikren yapılabilir gelse de hadi bir başlayayım dediğimde gözümde büyüyor sanki yapamayacakmışım gibi. Ama deneyeceğim, birileri yapabiliyorsa ben de yapabilirim mottosu her zaman işe yaramıştır :-)

Hani kıyafet dikeceğim ya bir yerlerde gördüm, demekki riga cetvelleri lazım diye satın almak için araştırmalara koyuldum. Çok pahalı be yahu diyerek yurtdışı sitelerde gezindim. Uygun olanları buldum, lakin elim satın almaya gitmedi. Bunu neden yapamıyoruz diye geçirdim aklımdan, Elimde örnek bir riga cetveli olsa kalıbını çıkarır kartondan keserdim diye düşündüm. Sonra tek akıllı sen misin, yapan illa vardır diyerek araştırmalara başladım. Tek akıllı ben değilmişim tabi ki :-) Yurt dışı bloglarda buldum kendilerini. Aynen benim istediğim gibi A4'lere çıktı alabilecek şekilde ayarlamışlar, sağolsunlar. Inch olarak ölçüleri verilmiş lakin buna da şükür. Cm olan varsa da bulamadım.

Bir de riga cetvelleri genelde "French Curve" yani Fransız eğrisi diye geçiyor. Aratmaya kalkarsanız falan diye belirtiyorum, benim gibi bocalamayın. Riga ne manaya geliyor, Türkçesi neden farklı, merak etmedim değil ama bir yorum yapamadım

Aşağıdaki linkte cetveller listelenmiş, istediğinizin pdf sini açıp çıktısını alabilirsiniz.

https://growyourownclothes.com/2014/10/19/more-free-printable-french-curves-and-hip-curves/

Sonrasında ihtiyacınız olan maket bıçağı ve karton. Üzerindeki ölçülerden de faydalanmak güzel olurdu değil mi. İsterseniz etiketli kağıtlara bastırıp kartonun üzerine yapıştırabilir, ölçülü kısmını da böylelikle kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Tabi çıktı aldığınız normal A4 kağıdını kendi imkanlarınızla da kartonun üzerine yapıştırabilirsiniz. Yapışkanlı kağıtlar daha dayanıklı oluyor diye öyle dedim ben :-) Yapışkanlı kağıda ozalitçilerde baskı yapıyorlar. Fikirlerimi ileteyim de karar sizin nasılsa.

Çok pratik bulduğum bu yöntemi sizinle de paylaşmak istedim, henüz icraata geçmedim, geçince yaparken ki aşamaları da paylaşayım :-)

Selamlar.

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahmin yürüttüm. Malum bizde de kundak geleneği var, aynı durumdan ötürü. Belki bilmeyenler vardır, kundak bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlarmış. Tabi bunun aksini savunanlar da var.
Bunlar benim çıkarımlarım tabi, doğrusun…

Bulut Yastık Yapımı / Dikimi

Arkadaşımın bebesi için yaptıydım. Burası benim için yaptıklarımın günlüğü gibi. Gerçi biraz tembelim ayda yılda bir paylaşıyorum.

Kalıp:

Yaptığım yastığın kalıbını A4 kağıtlarına çıktı alabilecek şekilde çıkardım. Belki büyük yapmak isteyen olur diye büyük şekilde de çıkardım. İki ayrı pdf nin biri benim yaptığım ölçülerde, diğeri ise benim yaptığımın iki katı büyüklüğünde.  Kalıpları isteyenler yorum yapabilirlerse maillerine göndereyim. İsterseniz benim gibi kendiniz de çizebilirsiniz tabi.

Gerekli malzemeler;
* Kalıp ölçüsünde kumaş; kumaş cinsi polar, normal pamuklu kumaş, pazen kullanılabilir. Kumaşın rengi illa beyaz olmasına gerek yok, renkli renkli yapılabilir.

* Boncuk silikon (Gramını bilmiyorum ama göz kararı alabilirsiniz çok gitmiyor)
* İnce keçe
* İşleme ipi


Yapılışı:
1.    Öncelikle gazeteye kalıp çıkardım, kendim çizdim.
Kumaşa yerleştirip kalıbı kumaşa çizdim, çizgiden 1'er cm bırakarak kumaşı kestim. Aynı işlemi tekrar yaptım. İki parça hazırlanmış kumaşımız oldu.…

Alt Acma Örtüsü / Bezi Yapımı

Selamlar olsun herkese,

Babynestten kalan kumaşları değerlendirme volume 2 :)

Kardeşim benden yiğenim için babynest istemişti, ben de daha neler yapabilirim diye araştırırken rastladım alt açma bezine. Çok mantıklı geldi, alt açma bezi hazır paketli kullan at şekilde de satılıyormuş. Tabi tecrübeli anneler bilirler, bendeniz yiğenlerim vasıtasıyla öğreniyorum. Kendi bebeğim ne zamana olur kısmet :-) Nasip olursa ona da dikeceğim inşallah :-)

1 er metreden iki metre kumaş almıştım, babynest, alt açma bezi ve emzirme yastığı üçüne de yetti kumaş. Kumaşın enini tam hatırlamıyorum ama 2.40 olmalı.

Alt açma örtüsünün internette bir cok ornegi yapılmış, ben artı olarak kenarlarını oval yaptim ve ustune vintage desenler kullanarak aplike yaptim. Burda zurafa kullandim, bebek yuvasinda da benzer tarzda olan kaplumbagalari kullanmistim. Aplike yapmayı seviyorum, bir nevi özgürlük gibi geliyor. Alt açma örtüsüne, pratik olsun diye de bir dugme ekleyip, biyeyi kenarlarindan da dikerek ilik yapt…